Jak często należy odrobaczać psy?

cze 7, 2011   //   by michal   //   Blog, Zdrowie  //  No Comments

Wszystkie psy – młode i stare, przebywające na zewnątrz i w domu, psy myśliwskie i małe pieski trzymane na kolanach – mogą się zarazić pasożytami wewnętrznymi. Stopień ryzyka zarażenia, a w tym samym wymagana częstotliwość przeprowadzania badań w kierunku pasożytów lub zabiegów odrobaczania zależy od wieku zwierzęcia, sposobu jego utrzymania i karmienia.

Przenoszenie pasożytów ze zwierząt na człowieka

Niektóre gatunki robaków (tasiemców i nicieni) mogą się także przenosić na człowieka stając się przyczyną poważnych chorób, takich jak toksokaroza oczna, zespół larwy wędrjącej, torbiele bąblowcowe i inne). Poddawanie psów właściwym zabiegom likwidującym inwazje lub zabezpieczającym przed zarażeniem pasożytami jest także elementem profilaktyki służącej ochronie właścicieli zwierząt.

Ryzyko związane z pobytem zwierząt za granicą

W czasie pobytu za granicą psy mogą być narażone na dodatkowe ryzyko zarażenia pasożytami. W krajach Południowej Europy istnieje możliwość zarażenia przenoszonym przez komary nicieniem Dirofilaria immitis.

Jak często należy odrobaczać psy?

Prawdopodobieństwa zarażenia danego zwierzęcia pasożytami wewnętrznymi – a tym samym częstość poddawania go kuracji odrobaczania – ocenia lekarz weterynarii. Swoją ocenę opiera on na informacjach uzyskanych między innymi w odpowiedzi na następujące pytania:

- Czy zwierzę przebywa na wybiegu, pod kontrolą czy bez?
- Czy zwierzę ma kontakt z osobnikami tego samego gatunku lub z innymi zwierzętami?
- Czy zwierzę jest karmione surowym mięsem lub podrobami?
- Czy zwierzę jest przeznaczone do hodowli, uczestniczy w wystawach i konkursach?
- Czy pies wykorzystywany jest w polowaniach jako pies myśliwski lub do innych zadań profesjonalnych, np. jako pies policyjny lub w celach terapeutycznych?

Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji lekarz weterynarii może właściwie ocenić indywidualny stopień ryzyka zarażenia zwierzęcia pasożytami i określić częstość przeprowadzania odrobaczania. Jednoznaczna ekspertyza możliwa jest jednak tylko w oparciu o wyniki badań kału zwierzęcia.

Podstawowa zasada: w przypadku braku możliwości określenia ryzyka zarażenia zwierzęcia pasożytami zalecane jest przeprowadzenie odrobaczania czterokrotnie w ciągu roku. Badania wykazują, że 1- lub 2-krotna kuracja odrobaczania w ciągu roku nie zapewnia zwierzętom wystarczającej ochrony.

Dobra rada: przy zakupie psa należy koniecznie sprawdzić w książeczce zdrowia czy zwierzę było odrobaczane od 2 tygodnia życia.

Profilaktyka na co dzień: ze względu na to, że źródłem chorób pasożytniczych często są odchody zarażonych zwierząt, każdy właściciel psa, chcąc dbać o zdrowie nie tylko swojego pupila, ale także swojej rodziny i swojej, musi zawsze pamiętać o sprzątaniu po swoim podopiecznym podczas spacerów.

Ważne! Świeże odchody nie zawierają jeszcze form inwazyjnych pasożytów, a zatem nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka i zwierzęcia. Niesprzątnięte, z czasem stają się niebezpieczne. Nie należy bać się sprzątania świeżych odchodów!

Zalecenia specjalne:
- W przypadku psów przebywających na niekontrolowanym wybiegu, psów myśliwskich oraz zjadających dzikie zwierzęta lub padlinę zalecane jest przeprowadzanie zabiegów raz w miesiącu (zapobiegania bąblowicy).

- W szczególnych przypadkach wskazane jest podawania preparatów przeciwko glistom co 3-4 tygodnie (głównie w sytuacji wysokiego ryzyka zarażenia zwierząt i bliskiego kontaktu zwierząt z małymi dziećmi), gdyż dzięki temu można uniknąć wydalania przez psy jaj glist stanowiących zagrożenie dla człowieka.
- Szczenięta w wieku 2 tygodnia koniecznie należy poddać pierwszemu zabiegowi odrobaczania. Zabiegi te należy powtarzać regularnie co 3 tygodnie przez cały okres karmienia mlekiem matki.
- Karmiące suki powinny być poddane kuracji odrobaczania równocześnie z pierwszym zabiegiem wykonywanym na ich młodych.
- Nie zaleca się podawania surowego mięsa i podrobów nieznanego tj.niebadanego przez lekarza weterynarii. Sprawy żywienia konsultuj ze swoim lekarzem weterynarii.

Badanie kału

W celu ustalenia, czy psy są zarażone nicieniami lub tasiemcami niezbędne jest wykonanie badań kału. Ważne jest, aby analiza kału przeprowadzona była systematycznie (analogicznie jak zalecane zabiegi odrobaczana). W przypadku systematycznych badań kału zabieg odrobaczania przeprowadzony jest tylko w sytuacji stwierdzenia w odchodach członów (tasiemce) lub jaj pasożytów.

 

Źródło: broszura ESCCAP

 

Leave a comment

Captcha Captcha Reload

Najbliższe szkolenia

Prosimy o kontakt mailowy celem informacji o najbliższym terminie szkolenia zarówno dla szczeniaków jak i psów dorosłych.

Wakacje z psem, czyli miejsca gdzie pies też odpocznie i jest mile widziany :
  • http://meteor-turystyka.pl/noclegi,milkow,0.html
  • http://meteor-turystyka.pl/noclegi,zakliczyn,0.html
  • http://meteor-turystyka.pl/noclegi,postomino,0.html